Úvodná stránka » O projekte
O projekte
Čo je systém „Zachráňme životy“?
„Zachráňme životy“ je systém pravidelnej mesačnej finančnej výpomoci určenej na záchranu počatého dieťaťa a pomoc jeho matke.
Cieľ systému
Cieľom poskytovania mesačného príspevku je pomoc tehotnej žene, ktorá sa ocitla v krajnej životnej situácii a je zaskočená neplánovaným a nechceným tehotenstvom. Cieľom je zachrániť nenarodené dieťa a pomôcť matke nepodstúpiť umelý potrat, a ochrániť ju tak pred jeho následkami. Postabortívnym syndrómom často trpia ženy, ktoré podstúpili umelý potrat, po celý život. Darca svojím príspevkom zachraňuje dva životy. Život dieťaťa a pokazený život matky. Darcovský systém funguje na spôsobe „adopcie“ tehotnej ženy a jej počatého dieťaťa.
Účastníci systému
Darca
Osoba, ktorá sa rozhodne pravidelne alebo jednorazovo pomôcť pri záchrane života.
Zriadovateľ a koordinácia systému
Zriaďovateľom a koordinátorom je občianske združenie Fórum života, ktoré je tiež garantom transparentnosti, efektívnosti a fungovania systému. Úlohou koordinátora je predovšetkým komunikovať s darcom, s poskytovateľom aj s príjemcom pomoci. Koordinátor komunikuje aj s potenciálnymi spolupracovníkmi (gynekológovia, pediatri, iní lekári, sociálni pracovníci, pracovníci poradní, duchovní a pod.), ktorí môžu svoje klientky informovať o tomto druhu pomoci. Fórum života bude náklady spojené s prevádzkou systému hradiť výlučne z vlastných prostriedkov.
Poskytovatelia pomoci
Organizácie, ktoré poskytujú praktickú pomoc ženám formou ubytovania, stravovania a balíka sociálnych a zdravotných služieb. Poskytovatelia pomoci zabezpečujú praktické využitie finančných darov. Poskytovateľom pomoci sa môže stať každá organizácia, ktorá sa stotožní s hodnotami uvedenými v Etickom kódexe.
Príjemcovia pomoci
Ženy a ich deti. Ženy, ktoré sa rozhodnú využiť praktickú pomoc v našich zariadeniach pomoci budú adeptkami na zaradenie do systému „Zachráňme životy“. Maximálna doba pomoci je 1 rok. Vo výnimočných prípadoch môže o predĺžení poskytovania pomoci rozhodnúť garant.
Garant
Ručí za odbornú úroveň projektu.
Piliére darcovského systému
Transparentnosť
Darcovia si môžu skontrolovať, ktorému životnému príbehu ženy a dieťaťa sa ich peniaze dostali a aké konkrétne potreby sa nimi naplnili. Na webstránke www.zachranmezivoty.sk si môže darca skontrolovať, na akého príjemcu sa prostriedky použili. Osobné údaje matky a dieťaťa si bude môcť každý darca overiť u riaditeľa zariadenia poskytujúceho pomoc. V prípade žiadosti príjemcu musíme z dôvodu bezpečnosti zaručiť jeho anonymitu.
Garancia
Všetky finančné prostriedky idú od darcu priamo k príjemcovi pomoci. Systém teda zaručuje nezneužitie poskytnutých darov. Všetky prijaté peniaze rovnomerne rozdelíme medzi ženy zaradené v systéme. Darcovi garantujeme, že celá suma jeho daru sa dostane žene a jej dieťaťu, a to prostredníctvom zariadenia poskytujúceho pomoc. Náklady na riadenie a správu systému znáša o.z. Fórum života. Na www.zachranmezivoty.sk budeme pravidelne (najmenej raz za rok) zverejňovať sumárny tok peňazí v systéme.
Solidarita
Ak príjemca dostane väčšie množstvo finančných prostriedkov ako sú jeho potreby, systém nadbytočné prostriedky rovnomerne prerozdelí medzi ostatných príjemcov pomoci.
Spôsob fungovania
Prideľovanie príjemcov k finančným príspevkom darcov
Každý darca si môže zvoliť preferovaného príjemcu. Systém sa bude snažiť smerovať finančnú pomoc preferovanému príjemcovi. V prípade, že príjemca dostane dostatok príspevkov od iných darcov, príspevok sa použije na iného než na preferovaného príjemcu. Každý príjemca bude dostávať výšku pomoci na základe jeho potrieb. Výšku pomoci určí poskytovateľ pomoci. V prípade, že bude v systéme dostatok finančných prostriedkov, finančná pomoc bude vyplatená v plnej výške. Ak v danom mesiaci nepríde od darcov dostatok finančných prostriedkov, vyplatí sa každému príjemcovi pomerná čiastka. Ak v danom mesiaci bude k dispozícii napríklad 50 % potrebných prostriedkov, príjemcovi sa poskytne len 50 % finančnej pomoci. Ak bude v systéme v danom mesiaci dostatok peňazí a zároveň prostriedky zvýšia, tento zvyšok sa použije v nasledujúcom mesiaci. Ak v troch po sebe nasledujúcich mesiacoch budú v systéme nadbytočné prostriedky, zaradia sa do systému ďalší príjemcovia pomoci.
Ak si darca nevyberie konkrétneho príjemcu pomoci, systém náhodne zvolí príjemcu, ktorému sa poskytnú prostriedky.
Na finančnú pomoc nie je právny nárok.
Spôsob posielania finančných príspevkov
Od februára 2016 spôsob financovania je prostredníctvom Verejnej zbierky zapísanej v registri zbierok na Ministerstve vnútra SR. Zbierky sa budú registrovať a vyučtovávať každý rok.
Účel zbierky:
- ochrana ľudských práv
- rozvoj sociálnych služieb
Darca po zaregistrovaní na www.zachranmezivoty.sk má svoje Osobné číslo a Heslo, ktoré mu umožňuje prístup na jeho Osobný účet. Osobné číslo slúži pri úhrade ako variabilný symbol na rozoznanie darcov. Po prihlásení pod svojím osobným číslom si môže darca zvoliť vybraného príjemcu.
Darca môže posielať svoje príspevky:
- trvalým platobným príkazom
- priamym vkladaním na účet darcovského systému
- jednorazovými platobnými príkazmi
- poštovou peňažnou poukážkou (PPP) typu U
Pri zadávaní platobného príkazu alebo vypĺňaní PPP je nevyhnutné uvádzať osobné číslo darcu ako variabilný symbol. Príspevok bez variabilného symbolu sa takisto prerozdelí príjemcom pomoci, avšak v darcovskom systéme ZACHRÁŇME ŽIVOTY sa bude evidovať ako príspevok od anonymného darcu. Na webovej stránke www.zachranmezivoty.sk sa budú príspevky na Osobnom účte darcov zobrazovať s oneskorením, ktoré závisí od dĺžky medzibankových prevodov alebo lehoty spracovania PPP a pripísania príspevkov na účet darcovského systému. Do systému je možné prispieť aj jednorazovými príspevkami. Výška príspevku od darcu môže byť každý mesiac rôzna. Pravidelné mesačné prispievanie možno kedykoľvek prerušiť, ukončiť alebo kedykoľvek opäť obnoviť.
Výber príjemcov pomoci
Príjemcov finančnej pomoci vyberajú poskytovatelia pomoci. O pomoc môžu požiadať aj priamo ženy. V tomto prípade koordinátor nakontaktuje žiadateľku o pomoc na poskytovateľa pomoci.
Príjemcovia pomoci majú svoje osobné číslo a anonymné meno, pod ktorým sa budú prezentovať. Všetky osobné údaje o príjemcovi pomoci budú uložené v osobitnom spise v kancelárii poskytovateľa pomoci, ktorý zabezpečuje potrebnú anonymitu. Do spisu môže nahliadať aj príjemca pomoci.
Etický kódex projektu Zachráňme životy
- Projekt má za cieľ pomáhať vybudovať darcovský systém finančnej pomoci, ktorý by dokázal sprostredkúvať pravidelnú pomoc nenarodeným deťom a ich matkám, ktoré sa ocitli v krajnej životnej núdzi.
- Fórum života a všetky partnerské organizácie si ctia a rešpektujú život každého človeka od počatia po prirodzenú smrť a podporujú rodinu ako optimálne miesto na vznik a rozvoj ľudského života. Diskriminácia nenarodených detí je neprípustná.
- Fórum života a všetky partnerské organizácie pri pomoci dbajú na zdravie tehotných žien, najmä vždy chránia ženu pred umelým potratom.
- Cez projekt môže byť podporená len taká forma pomoci nenarodeným deťom a ich matkám, ktorá priamo alebo nepriamo vedie k záchrane životov konkrétnych nenarodených detí.
- Budeme dbať na dodržanie úplnej adresnosti. Darca bude poznať príbeh obdarovanej osoby, ktorej budú určené jeho peniaze. Obdarovaná osoba bude poznať meno darcu len s jeho súhlasom.
- Budeme chrániť súkromie obdarovaného aj darcu.
- Budeme dbať na to, aby sa dodržala úplná transparentnosť projektu. Darca si bude môcť na webovej stránke kedykoľvek skontrolovať použitie darovaných finančných prostriedkov.
- Výber príjemcov finančnej pomoci bude zabezpečený tak, aby sa zabránilo jeho zneužitiu.
- Budeme pravidelne zverejňovať výsledky hospodárenia, ktoré budú transparentné a ľahko dostupné verejnosti.
- Všetky prevádzkové náklady súvisiace so zabezpečením projektu sa budú hradiť z iných zdrojov.
V Bratislave 6.11.2007
Formy pomoci
1. etapa projektu
Príjemcovia pomoci budú iba stáli klienti poskytovateľov pomoci. Poskytovatelia pomoci budú schopní zabezpečovať komplexné služby.
2. etapa projektu
Príjemcovia pomoci nemusia byť iba stáli klienti poskytovateľov pomoci. Poskytovateľmi pomoci budú aj iné formy zariadení (napr. poradne).
Formy pomoci pre ženy
Utajený pôrod
Pobyt v azylovom centre pred pôrodom a 6 týždňov po pôrode (ubytovanie, strava).
Hmotná núdza
- Pobyt v azylovom centre pred pôrodom a do jedného roku veku dieťaťa po pôrode
- Výbava pre dieťa
- Náklady na lekársku starostlivosť
- Zvýšené výdavky na lieky
- Mesačný príspevok po dobu materskej dovolenky mimo azylového domu
- Ročný príspevok pri nástupe do školy
Sociálna núdza
- Odborná pomoc – poradenstvo psychológa, psychiatra, právnika, sociálneho pracovníka
- Pobyt v azylovom centre (ubytovanie strava) pred pôrodom a do jedného roku veku dieťaťa po pôrode
- Náklady spojené s účasťou terapeutických programoch a na stretnutiach svojpomocných skupín
- Výbava pre dieťa
- Náklady na lekársku starostlivosť
- Zvýšené výdavky na lieky
- Mesačný príspevok po dobu materskej dovolenky mimo azylového domu
- Ročný príspevok pri nástupe do školy
Neplánované dieťa
- Poskytovanie odborného poradenstva, sprevádzanie počas tehotenstva a po pôrode podľa potreby
- Nejasné výsledky z vyšetrenia v tehotenstve, obavy z narodenia zdravotne postihnutého dieťaťa
- Poskytovanie odborného poradenstva (lekár), sprevádzanie počas tehotenstva
Narodenie zdravotne postihnutého dieťaťa
- Odborná pomoc psychológa
- Odborná pomoc sociálneho pracovníka
- Výbava pre dieťa
- Denná pomoc terénneho sociálneho pracovníka
- Ročný príspevok
Postabortívny syndróm
- Ambulantná pomoc - psychológ, psychiater a svojpomocné skupiny
- Rezidenčná pomoc – ubytovanie v chránenom bývaní
Zriaďovateľ systému
Zriaďovateľ - Fórum života
Fórum života je občianske združenie, ktoré združuje 51 organizácií, odborníkov a osobnosti s cieľom budovať spoločnosť, ktorá rešpektuje ľudský život vo všetkých jeho formách – od počatia po prirodzenú smrť – a podporuje rodinu ako optimálne miesto vzniku a rozvoja ľudského života. Združenie sa venuje prevencii, advokácii a konkrétnej pomoci – najmä tehotným ženám v núdzi. Vzniklo v roku 2001 ako neformálne zoskupenie a v roku 2003 sa pretransformovalo na občianske združenie.
Partneri projektu
Projekt Zachráňme životy vznikol v nadväznosti kampane Právo na život z iniciatívy Pastor bonus, o. z. Pastor bonus oslovil Fórum života a spolu realizujú tento projekt. Fórum života, vzhľadom na ich dlhoročné skúsenosti a kredit, prevzali garanciu nad týmto projektom ako zriadovateľ systému.